Přeskočit na hlavní obsah

O motivaci a kde ji vlastně pořád beru?

Často dostávám otázku, kde stále beru motivaci k pohybu, práci na sobě, tomu, jak jím a jak se o sebe starám. Dlouho jsem nedokázala odpovědět dokonce ani sama sobě, až... až jsem si přečetla zajímavý rozhovor s jedním trenérem ve fitku, který hovořil o motivaci svých klientů.

Tím nejdůležitějším, co jsem si z toho vzala, bylo rozdělení lidí na ty s vnitřní motivací, takovým tím motorem, který je věčně pohání, a ty, kteří tento motor nemají (nebo ho ještě neobjevili), a jsou tedy závislí na motivaci zvenčí. A jak asi všichni víme, motivace zvenčí příliš nefunguje, přesněji, funguje jen omezeně a na krátký čas.

V jednom krásném popisu mé osobnosti se píše, že neumím věci dělat napůl, že do všeho vkládám svou duši, což je recept na velikost. Dá se na to koukat různě – moje maminka mi např. vyčítala, že když se pro něco nadchnu, jdu si za tím i přes mrtvoly, a v jakémsi osobnostním testu manažerů mi vyšlo, že mám naprosto nadprůměrnou úroveň schopnosti, kterou tam nazývali „realizační silou“. Což je ovšem vlastně pořád to samé – když už se do něčeho pustím, musí mě to hodně zajímat, ale pak už motivaci vlastně vůbec nemusím řešit: dochází u mne k jevu, který si soukromě nazývám „Total Imersion“, tedy úplné ponoření, a je fakt, že všechno okolo pak nevidím, neslyším, a žiju téměř jenom v té bublině svého zájmu.

Teď to takhle mám např. s přípravou Do formy. Naprosto jsem se tomu oddala, ať už to zní sebevíc praštěně, ale já to fakt jinak neumím. Naplánovala jsem společně s trenérkou tréninky v posilovně, kardio, makra do jídelníčku (poměr bílkovin – sacharidů – tuků). Na instagramu jsem začala sledovat několik cvičících holek, které se mi líbí, hledám tam inspiraci na oblečení do fitka, fit recepty. Na youtube sleduji různé typy tréninků a učím se nové cviky, porovnávám trendy ve fitness. Vybírám nejlepší protein a bcaa, přemýšlím nad barvou a střihem plavek na závěrečné focení, plánuji barvení a úpravu vlasů... a to prosím (nebo alespoň něco z toho) každý den, alespoň chvilku – tu najdu zajímavý článek o účinnosti různých typů kardia na redukci tuku, tu nový recept na mňamku vhodnou do tréninku, prostě – žiju tím.

A vzhledem k tomu, že svou vnitřní (už tak silnou) motivaci posiluji každý den ještě takhle zvenčí, pořád mě to hrozně moc baví. Pořád se vlastně na něco těším: na nové hadříky, nové tréninky, nová jídla, těším se z každého dílčího úspěchu ve fitku, na páse či schodech, raduji se z klesajících čísel na váze a stoupající váze na kotoučích v posilovně, z padajících kalhot, z kterých mi ještě před dvěma měsíci lezly špeky, z paží, které se začínají tvarovat, z bříška, které se zmenšuje... A jsem na sebe zatraceně hrdá, zvláště proto, že už od několika z vás mi přišla zpráva, že v přípravě z různých důvodů nepokračujete.

Teď jsem zrovna měla týden, ve kterém mi to až zas tak moc nešlapalo. Při HIIT tréninku na páse jsem si trochu natáhla takový ten podprdelní úpon (kdo to zná, ví, jak to bolí), což mě totálně rozhodilo fyzicky i mentálně (ve smyslu – jako co a jak teď budu trénovat, sakra?), na všech 3 trénincích v posilovně, které jsou teď dynamické, rychlé a náročné, jsem byla jak duchem (a někdy i tělem) nepřítomna, vše, co mi kdo řekl, se mě dotklo... Prostě už i na mne, růžového králíčka Duracella, zřejmě dolehla únava z dvou a půl měsíční přípravy, téměř každodenních tréninků a řízeného stravování s kalorickou restrikcí. Bylo sice jasné, že krize přijde, ale i tak mě to trochu překvapilo – vždyť mě to přece tak baví!? V pátek jsme to probraly s Janičkou na tréninku a přišlo jednoznačné rozhodnutí: celý víkend off, tedy žádný trénink, nic, nothing, nada. A odpočívat!

Napřed mi to přišlo jako fajn nápad, ale už v sobotu ráno mě svrběly nohy a strašně se mi chtělo běžet do fitka na pás jako obvykle. Úplně jsem tam v duchu byla: otevírala jsem svou oblíbenou skříňku, u zrcadla jsem si uvazovala culík a cpala špunty do uší, brala z tašky ručník, zapínala zelený knoflík „go“ na páse... Ufff, jak mně se stýskalo! Navíc mě ale k tomu úponu začalo pobolívat na druhé noze i to moje kolínko, což jsem připsala na vrub prudké změně počasí, a tak jsem si řekla, že asi vážně ten odpočinek potřebuju. Po oba dva dny jsem byla jen s Milošem a psy na procházce, a dnes už to vypadá výrazně lépe – fyzicky i psychicky.

Jinak co se týče mé úplně nejzákladnější motivace k tomu všemu pohybu, nečekejte žádný zázrak:

1.     dělá mi to fakt hodně dobře (až mám někdy pocit, že mi to zachraňuje život),
2.     jsem hrozně ješitná a prostě ráda vypadám dobře v plavkách i v džínách,
3.     absolutně si nepřipouštím, že bych měla vypadat hůř jen proto, že stárnu, resp. mě to nikdy nenapadlo.


Tak. A to je celé mé tajemství! A jak to máte s motivací vy? Motivujete se sami nebo potřebujete pravidelnou motivaci zvenčí?

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Podivuhodný příběh jednoho zásnubního prstýnku

Stojím s lívancem v ruce před kuchyňským oknem a sleduju, jak venku tiše a klidně sněží. Padají takové ty velké vločky jako ve filmu a na zemi už z nich leží docela slušný bílý koberec. Z očí mi právě tak tiše a klidně padají slzy a smáčejí mi snídani. Právě jsem dočetla příběh jak z amerického filmu a jsem dojatá. Je to příběh svatebních šatů, které si podruhé zahrály svou hlavní roli na svatbě vnučky původní nevěsty, po 47 letech. Připomnělo mi to maminku a její zásnubní prstýnek. Tuhle jsme s Kristýnou našly krabičku se starými šperky a vytáhly jsme na světlo boží i tenhle prsten s bílým kamínkem. Pamatovala jsem si ještě, jak ho máma nosila, ale vzpomínka musela být už dost stará, protože prstýnek byl prasklý, doslova prošoupaný nošením, a mámě ke stáří hodně natékaly prsty, měla artrózu. Říkala jsem si, že by se určitě dal opravit, ale neměla jsem ponětí, jak to udělat, aby vypadal tak, že bych ho chtěla nosit. Naši se brali v roce 1947, bylo po válce, peněz málo a oni už če

Lze jíst (téměř) všechno a přesto být štíhlá, zdravá a fit?

Odpověď na tuto provokativní otázku je jako vždycky - ANO i NE. Já vám tady sice na svém příkladu ukážu, že to jde, ale vždycky mějme na paměti, že já jsem já a vy jste vy, máme za sebou úplně jinou minulost, máme jiné geny a jiný způsob života, který ovšem podle nejnovějších studií stejně ovlivňuje to, jak vypadáme, více než genetická výbava. Hned v úvodu musím napsat něco, co vy, kteří mě nějakou dobu sledujete, už určitě víte: MILUJU JÍDLO. To je důležité, protože mít s jídlem vytvořený dobrý vztah je zárukou toho, že ze sebe nebudete dělat popelnici a nebudete se cpát nekvalitními náhražkami jídla v pestrobarevných obalech s dlouhým seznamem ingrediencí a ještě delší trvanlivostí. Také se nebudete stravovat ve stáncích rychlého občerstvení, MacDonaldu nebo KFC, protože vám to tam prostě nebude chutnat.  Jak jsem se dostala k opravdovému jídlu já? Měla jsem to štěstí, že se u nás vždycky dobře jedlo. Oba mí rodiče skvěle vařili, a vařilo se u nás každý den. Už jako mal